Transport Gadu Gadu w Komunikatorze Jabber'owym Bombus

Tutorial 1

jako serwer do rejestracji ja użyłem uaznia.net (tylko ten działał u mnie bez problemów)

ściągamy sobie PSI ze stronki:
http://forum.psi-im.org/thread/4659
Poradnik z opisem PSI
http://minio.komunikatory.pl/tuty/gg2jab/

a potem rejestrujemy sie, ustawiamy PSI, ściągamy listę kontaktów z serwera gg:

http://psi.emdej.com/tutorial/index.php?page=502
http://kg.alternatywa.info/jabber/jtools/

a następnie włączamy na telefonie Bombusa, zakładamy nowe konto, wpisujemy login i hasło oraz nazwę serwera. Zatwierdzamy, potem 'connect' czekamy chwile a następnie w opcjach ustawiamy język Polski i cieszymy sie pełną funkcjonalnością jabbera@gg w naszej komórce ;]


Tutorial 2

Oto przykładowa konfiguracja, działająca na zaawansowanym telefonie, który ma dobrze skonfigurowany GPRS, Javę MIDP2.0 i radzi sobie z programem Bombus.

1 Bezpośrednio na komórkę ściągnij program Bombus w najnowszej wersji, dostępny pod adresem http://bombus.jrudevels.org/builds/beta/midp2.0/Bombus.jad. Jeżeli komórka nie ściągnie tego linku, spróbuj http://bombus.jrudevels.org/builds/beta/midp2.0/Bombus.jar.

2 Bombus powinien korzystać z takiego samego profilu połączeń z internetem, jak przeglądarka Opera Mini czyli z internet gprs Zakładam, że we właściwościach aplikacji Java jest to poprawnie ustawione.

3 Jeżeli uruchomiony Bombus działa, wybierz opcje New Account, wybierz swój unikalmy nick (username), hasło (password), jako serwer podaj uaznia.net lub (przykładowe adresy Jabbera, wybierz pierwszy lepszy, jaki zadziała, są też inne np: jabberpl.org , jabber.autocom.pl , aqq.eu aster.pl, jabber.org, jabber.wp.pl i inne). Postaraj się wybrać nick, którego ktoś jeszcze nie wybrał, bo się inaczej nie uda.

4 Nie wpisuj hostname, pozostaw port 5222, pozostałe opcje również nie zaznaczone. Jedynie "register account" ustaw jako zaznaczone. Zatwierdź wybór. Teraz komórka może spytać się o zezwolenie na połączenie z internetem. Zatwierdź. W tym miejscu telefon napisał mi "done" i tak zamarł. Wybrałem "cancel" w przeświadczeniu, że się nie udało, ale konto zostało utworzone i pojawiło się na liście.

5 Wybierz utworzone konto z listy i opcję "connect". Jeżeli połączyłeś się, operacja praktycznie zakończyła się sukcesem. Wybierz "actions", potem "tools", potem "service discovery", następnie "server". Wpisz nazwę serwera, który udostępnia transport z Jabbera na GG. Na przyklad uaznia.net , jabber.autocom.pl, aster.pl, ,aqq.eu albo inny (sprawdź stronę http://www.jabberpl.org po więcej informacji o serwerach i ich możliwości). Kliknij "discover".

6 Poszukujesz "bramki GG". Wybierz ją i kliknij "browse", a potem "register", i znów "browse". Instrukcja poprosi Cię o podanie Twojego numeru GG i hasła (a konto GG już musisz założyć sobie sam). Tu także wybierasz, czy chcesz pozostać widoczny tylko dla przyjaciół i czy też w ogóle masz być niewidoczny dla wszystkich. O ile pierwsza opcja jest przydatna (płacisz za wysyłane wiadomości, nie chcesz by płacić za głupoty wysyłane przez obcych), to drugiej nie radzę uruchamiać - potem ciężko ją wyłączyć operując jedynie komórką. Nie radzę jednak ustawiać którejkolwiek, bowiem utrudni to dalszą konfigurację, więc lepiej zarówno "niewdzialność" jak i "tylko dla znajomych" ustawić jako wyłączone.

7 Potwierdź wybór przez "send".

8 Mam nadzieję, że się udało. Poczekaj minutę. Ustaw w Bombusie swój "status" na "offline". Poczekaj pół minuty, ustaw "online". Jeżeli możesz, sprawdź czy pojawiasz się online na GG. Jeżeli nie pojawiasz się na gg, ustaw "away", poczekaj, potem "online". Może jakoś zaskoczy. A może nie (czytaj niżej).

9 Nie masz żadnych znajomych GG na liście. Musisz ich dodać ręcznie, samemu. "add contact", wybierz transport (gg.jakas.nazwa.twojego.serwera). Na górze w linijce "JID" pojawi się @gg.jakas.nazwa.twojego.serwera, i przed "@" wpisz interesujacy Cie numer GG. Np. arewres.ogejowt.awzan.sakaj.gg|111111#arewres.ogejowt.awzan.sakaj.gg|111111. W polu "name" określ, jak na twojej liście znajomych ma być widoczny ten znajomy. Kliknij "add". Czasami, jeżeli ustawiłeś "tylko dla znajomych", to dopiero po ustawieniu się "offlinie", odczekaniu i wybraniu "online", pojawisz się dla tej osoby jako "dostępny".

  • kontakty gg możemy także dodać do jabberowej listy korzystając z tych stron:

http://kg.alternatywa.info/jabber/jtools/

http://psi.emdej.com/tutorial/index.php?page=502

UWAGA:

  • zakładam że świeci Ci się ikonka GPRS - wówczas wszystko jest ok, ponieważ używasz taniego łącza GPRS… jeżeli świeci się CSD, GSM, albo coś podobnego, używasz drogiego łącza analogowego i zapłacisz znacznie więcej za swoją głupotę - robisz to na swoje ryzyko,
  • po pierwszej instalacji zwykle należy rozłączyć się z serwerem Jabbera i podłączyć ponownie, by Twój numer gg pojawił się online,
  • czasami niektóre serwery jabbera nie współpracują dobrze z transportami na gg, oznacza to że nie pojawisz się w ogóle na GG, nie pojawisz się tego dnia, a może tylko wystarczy parę razy zmienić swój status na zajęty-dostępny-zajęty-dostępny, by "zaskoczyło,
  • cała zabawa jest jednym wielkim eksperymentem, ale uwierzcie mi, że mnóstwo osób kupiło za 5 zł abonament internetowy, skonfigurowało programy na komórkach i teraz cieszą się z GG, za 5gr za 30 minut intensywnej rozmowy… trochę taniej niż sms'owanie.

Tutorial 3

Dzisiaj chciałem opisać jak przy pomocy jabber’owego konta uzyskać GG wszędzie gdzie tylko jest możliwość instalacji klienta sieci XMPP/Jabber. Czemu zamierzam o tym pisać? Po pierwsze wiele osób chce mieć gg wszędzie (nie popieram tej sieci ale przyzwyczajenia i monopol na coś ciężko zmienić) czy to w komórce, czy to w PSP. Drugi powód jest bliższy mnie, chodzi mianowicie o to by wszystkie używane protokoły mieć pod jednym kontem. Dzisiaj ludzie by się komunikować używają wielu różnych i często ze sobą niekompatybilnych protokołów. Przez co posiadanie wszystkich używanych protokołów pod jednym kontem jest bardzo praktyczne.

OPROGRAMOWANIE

Na początku polecam zaopatrzyć się w komunikator Psi. Ja do napisania tej instrukcji użyłem komunikatora PSI w wersji Pedrito który pobrać możecie na stronie Psi Pedrito. Po instalacji Psi, czy to w wersji zwykłej czy Pedrito przechodzimy do konfiguracji.

KONFIGURACJA

Po uruchomieniu Psi pojawi się nam okno dodawania konta, jeśli takowe nie wyskoczyło klikamy na menu (przycisk w lewym dolnym rogu), następnie z menu wybieramy Konfiguracja kont.
W oknie klikamy na Dodaj, pojawia się wtedy nowe okno. W tymże oknie w polu nazwa wpisujemy jakąkolwiek nazwę dla naszego konta, zaznaczamy pole “Utwórz nowe konto” i klikamy w przycisk Dodaj. Pojawia się nam kolejne okno w którym mamy do wypełnienia kilka pól.
W pole Jabber ID wpisujemy wybrany przez nas nick ‘ @ ‘ wybrany przez nas serwer. Innymi słowy wpisujemy coś w stylu maila, lp.rewres|kcin#lp.rewres|kcin. Zapewne wielu z was zapyta jaki serwer tam wpisać. No cóż nie chciałbym tu za bardzo nikogo reklamować ale dla przykładu podam 3 serwery z których możecie skorzystać i które mają transport gg (2 pierwsze także tlen, nie wiem jak trzeci). Są to www.nerd.pl,www.chrome.pl, www.aqq.eu,www.histeria.pl. Polecam odwiedzić strony serwerów bo można nieraz znaleźć tam informacje o dostępnych transportach itp.
Gdy już mamy wybrany serwer i uzupełnione pierwsze pole wypełniamy 2 kolejne tym samym wybranym przez nas hasłem. Serwer proxy możemy pominąć i odrazu przejść do działu Zaawansowane gdzie zaznaczamy pierwsze pole podpisane jako “Używaj szyfrowania SSL/TLS (zalecane). Po zaznaczeniu tego pola wszystkie nasze rozmowy są szyfrowane kluczem SSL/TLS. Zwiększa to bezpieczeństwo przy komunikacji. Także polecam tą opcje każdemu zaznaczyć.
Teraz klikamy Zarejestruj i czekamy na zwrócenie komunikatu o poprawnej rejestracji. Gdy już mamy konto logujemy się na nie (zmiana statusu na Dostępny) i z menu wybieramy Przeglądarka usług. Pojawiło nam się przed oczyma nowe okno w którym mamy wszystkie dostępne dla serwera usługi w tym najważniejsze GaduGadu Transport (w zależności od serwera może nazywać się np. Bramka GG). Klikamy prawym przyciskiem na GaduGadu Transport i wybieramy Rejestruj.
W nowo otwartym oknie wypełniamy wszystkie pola czyli podajemy swój numer gg, hasło, czy mamy być widoczni tylko dla znajomych itp.
Od teraz mamy GaduGadu pod jabberowym kontem. W niektórych przypadkach trzeba ręcznie przepisać listę ale można to sobie uprościć stosująć konwerter Chomika który z pliku listy kontaktów wykona nam listę dla jabberowego konta.

ZAKOŃCZENIE

Mając już skonfigurowane i w pełni działające konto jabber’a wraz z GG możemy go używać na telefonach komórkowych np. poprzez program Bombus, na PSP poprzez PSPJabber w przeglądarce internetowej poprzez Meebo. Na koniec musze powiedzieć o wadach takiego rozwiązania. Napewno tracimy możliwość wysyłania obrazków a także ich odbioru jeśli mówimy o GaduGadu, transport GG może się także rozłączyć niezależnie od tego czy serwer GG padł czy też nie (mnie zdarzyło się to 2 razy przez cały rok). Wszystkim życzę jednak by mieli z tym jak najmniejsze problemy i polecam powoli przesiadywać się na w pełni otwarty protokół XMPP/Jabber którego jestem zwolennikiem. Pozdrawiam!


Ciekawostki

http://minio.komunikatory.pl/tuty/gg2jab/

lista kontaktów:

Jeśli używasz Psi: http://kg.alternatywa.info/smieci/psigg2csv.php

http://jajc.pjwstk.edu.pl/gg/

eksportowanie kontaktów gg do Jabbera

http://kg.alternatywa.info/jabber/jtools/

http://psi.emdej.com/tutorial/index.php?page=502

  • heh,coraz większy śmietnik się robi , będę musiał w końcu sklepać coś porządnego z tego,a może komuś się nudzi ? jeśli tak to proszę kliknąć edytuj na dole strony…

zrzuty ekranów

galeria z screenami ustawień bombusa:
http://www.flickr.com/photos/21730774@N08/


Dodaj nową wypowiedź
lub Zaloguj się jako użytkownik serwisu Wikidot.com
(nie będzie opublikowany)
- +
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.